Siddaramaiah'a göre Merkez, Bengaluru'daki kuraklığın giderilmesi için ₹ 3.454 cr ayırdı

Ferhat

New member
Karnataka Başbakanı Siddaramaiah Cumartesi günü Merkezin kabul ettiğini söyledi ₹Kuraklık yardımı olarak 3.499 crore ve yalnızca serbest bırakıldı ₹3.454 crore ve Başbakan Narendra Modi'ye bakiyeyi mümkün olan en kısa sürede ödemesi çağrısında bulundu.

Merkez serbest bırakıldı ₹Siddaramaiah, kuraklığın giderilmesi için 3.454 cr diyor

ayrıca oku – Karnataka'nın Mysuru bölgesinde 91 yaşındaki kadın LS anketlerinde oy kullandıktan sonra öldü: rapor

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Başbakan, merkezi hükümeti uyardığı ve eyalete kuraklık konusunda bir miktar yardım sağladığı için Yüksek Mahkeme'ye teşekkür etti.

“Ulusal Afet Müdahale Fonu (NDRF) kurallarına göre hükümete ödeme yapılması gerekiyor ₹18.171 crore ancak merkezi hükümet yalnızca onayladı ₹3.498,98 crore. Bu para kuraklığın giderilmesi için yeterli değil. Burada gazetecilere verdiği demeçte, “Borçlarla ilgili mücadelemiz devam edecek” dedi.

Başbakan, sendika hükümetinin Karnataka'yla ilgili endişeler nedeniyle kuraklık yardım fonunu serbest bırakmadığını, ancak eyalet hükümetinin kuraklık durumunu gerekçe göstererek Yüksek Mahkeme'ye başvurmasının ardından parayı serbest bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Siddaramaiah, “Bu dilekçeyi dinleyen Yüksek Mahkeme, Merkezin siyasi nedenlerden dolayı Karnataka'ya adaletsizlik yaptığına ikna oldu” dedi.

Duruşmada Merkez, Yargıtay'a kuraklık sorununun bir hafta içinde çözüleceği sözünü verdi.

“Bu yardım parası, Yargıtay'a verilen sözün yerine getirilmemesi nedeniyle verildi” diye ekledi.

Ne BJP liderlerinin ne de merkezi hükümetin bunda herhangi bir rolü yok. Yetkili, bunun Yüksek Mahkeme'nin eyaletteki tarım sektörü ve çiftçilere yönelik kaygısının bir sonucu olduğunu iddia etti.

“Bağışın duyurulmasının nedeni, Karnataka'nın kuraklıktan etkilenen nüfusunun, yardım sağlanmadığı takdirde onların (BJP liderlerinin) seçim çalışmaları için eyalete girmelerine izin vermeyeceği endişesiydi. Başbakan, BJP liderlerine ise “Devlet bu küçük rahatlamayı kendi başarısı olarak sunacaksa, eyalet halkından onlara yakışır bir cevap vermesini rica ediyorum” dedi.

“Bu kuraklığın hafifletilmesinin nedenleri ne olursa olsun, sağlanan yardım için merkezi hükümete teşekkür etmek istiyorum. Başbakan Narendra Modi'den kalan yardım fonlarının mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılmasını rica ediyorum” diye ekledi.

Ayrıca Merkez'e mali ademi merkeziyetçilikteki adaletsizliği düzeltmesi çağrısında bulunuyor.

Siddaramaiah, eyalet hükümetinin 13 Eylül 2023'te 223 talukun kuraklıktan etkilendiğini ilan ettiğini söyledi. Bu yedi ay önceydi. 48.000 hektarlık alanda ürün hasarı oluştuğu ve bunun da kayıplara neden olduğu bildirildi ₹35.162 crore dedi.

Karnataka'nın merkezi hükümetten talep ettiği tazminat şuydu: ₹18.171 crore, bu da ihtiyacın yaklaşık yarısı.

Sendika hükümeti bunu yalnızca yayınladı ₹3.454 crore. Siddaramaiah, Karnataka'nın yardım miktarının geri kalanı için mücadelesinin devam edeceğini söyledi.