Uttarakhand'da orman yangınları: NDRF, Nainital'e koşuyor; Memurların tatili iptal edildi

Ferhat

New member
Uttarakhand'da, özellikle de Kumaon bölgesinde, şiddetli orman yangınları göz önüne alındığında, eyalet hükümeti, orman yetkililerinin orman yangını sezonunda izin almasını yasaklayan bir emir yayınladı. Resmi orman yangını sezonu 15 Şubat'ta başlıyor ve 15 Haziran'da sona eriyor.

Cumartesi akşamı Uttarakhand'ın Nainital ilçesinin Ranibagh bölgesinde orman yangını çıktı.

Konuyu bilen yetkililer, orman yetkililerinin bölgedeki orman yangınlarını kontrol etmesine yardımcı olmak için Pazar günü Ulusal Afet Müdahale Gücü'nden (NDRF) 41 kişilik bir ekibin de Nainital'e gönderildiğini söyledi.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Orman yetkililerine göre eyalet, Pazar günü saat 16.00'ya kadar son 24 saat içinde dördü Kumaon bölgesinde olmak üzere sekiz orman yangını yaşandığını bildirdi. Geçen yıl 1 Kasım'dan bu yana eyalette 606 orman yangını bildirildi ve 735,8 hektardan fazla orman örtüsü zarar gördü. Hasar gören toplam alanın 242,3 hektarı Garhwal bölgesinde, 429,4 hektarı Kumaon bölgesinde ve 64,02 hektarı yaban hayatı yönetim alanlarında hasar gördü. Artan sıcaklıklar, yağış yetersizliğinden kaynaklanan kalıcı kuraklık ve nem oranının düşmesi nedeniyle orman yangınlarının sayısı artıyor.

Orman Bakanı RK Sudhanshu'nun yayınladığı emre göre, giderek daha fazla orman yangını ortaya çıkacak ve orman yangınlarında güçlü bir artış ihtimali var. Bunu göz önünde bulundurarak Orman Bakanlığının eyaletteki orman yangınlarını önlemek ve etkili bir şekilde mücadele etmek için derhal yürürlüğe girecek çeşitli talimatlar yayınladığı belirtildi.

Emir, mevcut orman yangını sezonunda Orman Bakanlığı'nın hiçbir memuruna/çalışanına (özel durumlar dışında) hiçbir türde izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Emirde, orman yangınlarıyla mücadelede ihmal tespit edilmesi halinde ilgili orman yetkililerinin/saha yetkililerinin/çalışanlarının sorumluluklarının sabitlenerek sıkı önlem alınması gerektiği belirtildi.

Orman Bakanlığı ayrıca, herhangi bir itfaiye istasyonunda insan gücü/temel ekipman sıkıntısı yaşanmamasını sağlamak için, son derece hassas/hassas orman alanlarındaki her itfaiye istasyonunda 24 saat boyunca gerekli ekipman/malzemelerle birlikte ekip/ekip görevlendirme kararı almıştır.

Karar ayrıca, yerel topluluğa orman yangınlarıyla mücadele/yönetim konusunda aktif olarak yardımcı olmak için eyalet çapında çok sayıda halka açık sosyal yardım etkinliği/toplantısı ve programının yanı sıra yerel okullar ve kolejlerdeki öğrenciler için farkındalık programlarının yürütülmesi gerektiğini belirtiyor.

Orman departmanı tarafından yayınlanan direktif, Başbakan Pushkar Singh Dhami'nin Cumartesi günü üst düzey orman yetkililerine katı talimatlar vermesinin ardından geldi. Dhami, “Orman yangınını bir meydan okuma olarak ele aldık. Orman yangınlarının kontrol altına alınması için gerekli tüm tedbirlerin alınması konusunda ilgili yetkililere talimat verdim. DM'ye ve diğer yetkililere aktif itfaiye istasyonlarıyla çalışmaları ve yerel halktan yardım kabul etmeleri yönünde talimat verdim.”

Ormanın ek baş koruyucusu ve orman yangınlarından sorumlu eyalet yetkilisi Nishant Verma, eyaletteki orman yangını durumunun kontrol altında olduğunu ve endişelenecek bir neden olmadığını söyledi. Uydu tabanlı uyarılara yanıt vermede proaktif yaklaşımı vurguladı ve operasyonlarına Mahila Mangal Dal gibi topluluk gruplarının katılımını vurguladı. Verma ayrıca bu gruplara iyi çalışmaları karşılığında teşvik vereceklerini de belirtti.

“Ormanları kasten ateşe veren 'anti-sosyal unsurlara' karşı da sıkı önlemler alıyoruz. Bu yıl şu ana kadar bu tür vakalarda 196 vaka kaydettik.”

Şu ana kadar kaydedilen toplam 196 vakanın 23'ünde 29 kişinin ismi tespit edildi, geri kalan vakalarda ise kimliği belirlenemeyen şüphelilerin tespitine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Verma, eyaletin ormanlarındaki yangınları söndürmek için modern yangın söndürme ekipmanlarının kullanıldığını da sözlerine ekledi.