Borsa Tescil Yönetmeliği gereğince ücretlendirilmesi yapılır.

Borsaya tescil ettirilecek her ürünün Borsa Tescil Yönetmeliği gereğince ücretlendirilmesi yapılır.
Borsa tescil ücreti hesaplama yapabilmek için alıcı ve satıcıdan en az birisinin ilgili Borsaya kayıtlı olması gerekir. Borsa tescil işlemini borsaya kayıtlı olmayanlar için vekâlet verilmesi suretiyle borsa ajanları yerine getirir. Tescil işlemi için geçerli süre alım satım işleminden itibaren 30 gündür. Bu süre içinde tescil işlemi yapılmadığı takdirde tescil ücreti yüzde 50 oranında cezayla birlikte yaptırılır.

Tescil işlemleri için alım satım beyannamesi doldurulması istenir. Beyanname üç nüsha doldurularak ilgili Borsaya teslim edilir. Tescil memuru imzaların geçerliliği, alım satım fiyatlarının uygunluğu başlıklarını inceleyerek onay verir ve numara verir. Tescil olunan işlemler muamele yöntemleriyle borsa tarafından ilan edilir.

Borsa tescil ücreti hesaplaması alım satım işlem değerinin KDV eklenmemiş net tutar üzerinden binde birinden az binde beşinden fazla olmamak üzere hesaplanır. Tescil ücreti her durumda 20000 TL’yi geçemez. Tescil ücretleri Borsa Meclisinin teklifi Bakanlık oluru ile belirlenir. Belirlenen oranlar Bakanlar Kurulu kararıyla üç katına kadar artırılabilir. Tescil ücreti kural olarak işlemi gerçekleştiren kişi tarafından peşin olarak ödenir. İhracat işlemlerinden teamüller gereği tescil ücreti alınmaz. Alım satım muamelesi yapıldıktan sonra tarafların ortaklaşa yaptıkları tescil ücretini etkileyecek değişiklikler Borsaya bildirilmek zorundadır. Bu durumda Borsa tescil ücretlerinde değişiklik yapabilir. Borsa tescil ücreti hesaplama vikipedi sayfasında Borsa başlığı altında incelenip, ayrıntılı bili sahibi olunabilir.