Borsa Tescil İşlemi

Nigdeli

New member
Borsa Tescil İşlemi
174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununa göre Ticaret borsası bünyesine dâhil olan maddelerin ticareti le uğraşanlar, bulundukları bölgenin Borsasına kayıt olmak zorundadırlar. Borsa kurulan yerlerde borsaya tabi malların en az miktarlarının üzerinde yapılan tüm ticari işlemlerin borsaya tescil ettirilmesi Borsa Tescil Yönetmeliğince zorunludur. Elektronik ticaret yoluyla yapılan alım satımlar da buna dâhildir. Tüketicilerin kendi başlarına yaptığı alımlar ve borsaya tabi malların en az miktarlarını altında gerçekleşen işlemlerin tesciline gerek yoktur. En az miktarlar borsanın bulunduğu yerdeki yerel piyasa şartlarında toptan sayılan miktarlar temel alınarak belirlenir.

Borsa tescil işlemi yapılabilmesi için alıcı ve satıcıdan birisinin Borsaya kayıtlı olması yeterlidir. Borsaya kayıtlı olmayanların tescilleri borsa ajanlarına vekâlet verilerek ajanlar vasıtasıyla yapılır. Tescil süresi alım satım işleminden itibaren 30 gündür. 30 gün içinde tescil işlemi yaptırılmazsa tescil ücreti yüzde 50 fazlasıyla tahsil edilir. Tescil ücreti alım satım işlem değerinin KDV olmayan net tutar üzerinden en fazla binde iki oranında alınır. Borsaya tabi malların alım satım işlemlerinde işlem başına alınacak tescil ücreti yıllık aidat oranlarının yüzde onundan az tamamından fazla olamaz. Kural olarak ihracat işlemlerinde tescil ücreti alınmaz. Alım satım beyannamesi üç nüsha doldurularak Borsaya teslim edilir. Tescil memuru beyannamede belirtilen fiyatların alım satım işlemi için uygunluğunu, imzaların geçerliliğini, alım satımı yapan firmaların stok durumlarını kontrol ederek tescil numarası verir. Tescil olunan işlemlere ilişkin fiyatlar aynı gün alım satım şekilleriyle birlikte borsada ilan edilir anacak şirket adları açıklanmaz.